CCTV IP Camera PCB Board CCTV Network Camera Module OEM Manufacturer CCTV Spare Parts Ingenic T31n
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | 3MP@20fps, 2MP@25fps |
| Style: | Camera PCBA Module |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Address
Building 2, Long Bi Industrial Zone, Ban Tian, Long Gang District, Shenzhen, China, Hong ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CIF
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SE-T31L-F2ML
- Type
- H.265 IP Camera
- Sensor
- 1/3" 3MP CMOS
- HDMI Format
- 1536p
- Horizontal Resolution
- 2048X1536@20fps, 1920X1080@25fps
- Kind
- Support Fix Lens
- Certification
- CE, FCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- High Definition
- Effective Distance
- by Lens
- Sensor Size
- 1/3" 3MP CMOS
- Remote Control
- Vms, APP, Ie etc.
- Protocol
- Onvif, Slink, Rtsp, DHCP
- Warranty Time
- Two Years
- Transport Package
- Paper Carton
- Specification
- 38x38mm
- Trademark
- SECUMATE, OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 20000 Pieces/Year
Product Description
3MP H.265 Network IP Camera PCBA Camera Module
Model: SE-T31L-F2ML
Product Feature:
Max resolution up to 3MP(2304x1296@20fps,1920x1080@25fps)
Built-in humanoid detection algorithm;
Detection frame 5 fps, detect 5 people at the same time;
Low consumption, low code stream, low display;
H.265 compression format, save bandwidth and storage space;
Support Smart IR to avoid Infrared over-exposure at night;
Support ICR auto switch, realize D&N surveillance;
Support POE (option)
Support 3D DNR and digital WDR;
Support auto-electronic shuttle to suit different surveillance environment
Support two way audio and HTTPS transmission with password;
Support Onvif, email, NTP service
Change the password when the initial device is started to ensure the password security

Model: SE-T31L-F2ML
Product Feature:
Max resolution up to 3MP(2304x1296@20fps,1920x1080@25fps)
Built-in humanoid detection algorithm;
Detection frame 5 fps, detect 5 people at the same time;
Low consumption, low code stream, low display;
H.265 compression format, save bandwidth and storage space;
Support Smart IR to avoid Infrared over-exposure at night;
Support ICR auto switch, realize D&N surveillance;
Support POE (option)
Support 3D DNR and digital WDR;
Support auto-electronic shuttle to suit different surveillance environment
Support two way audio and HTTPS transmission with password;
Support Onvif, email, NTP service
Change the password when the initial device is started to ensure the password security
| Camera | |
| Model No | SE-T31L-F2ML |
| DSP | T31L |
| Sensor | 1/3", 3MP Low Illumination CMOS Sensor F37 |
| Lens | Support fixed lens and manual varifocal lens |
| D&N | ICR switch, auto/color/B&W/external trigger |
| D-WDR | D-WDR (off/low/middle/high) |
| IR Led Control | Auto/Manual/Off |
| 3D DNR | Off/Low/Middle/High/Higher |
| Defog | Off/Low/Middle/High |
| Mirror | Off/ Horizontal Mirror/Vertical Mirror/180 degree flip |
| Image Setting | Brightness, Contrast,Sharpness,Saturation, Chroma |
| Humanoid Detection | |
| Detection Quantity | ≤5 people humanoid |
| Humanoid Size | Humanoid Pixel≥40X40 |
| Detection Ratio | ≥99%(meet above requirement) |
| Capture Corresponding Speed |
≤1s |
| Max Detection Frame | 5fps/s |
| Fault Detection Ratio | ≤2% |
| Detection Part | People with any posture including half body, head, hand, shoulder |
| Track People | Support |
| Detection Mode | Support static and dynamic humanoid detection |
| Detection method | Support visible light image detection, and near infrared image detection |
| Detection Area | Appointed area, default full-screen |
| Upload Method | Upload it under private protocol |
| Trigger Method | Video trigger |
| Audio & Video Encoding | |
| Video Encode Standard | H.265/H.264 |
| Encoding Feature | Main code stream:3MP 2048x1536@20fps, 2MP 1920x1080@25fps |
| Sub-code stream:D1(720*576),VGA(640*360) | |
| Max resolution | 3MP 2048x1536@20fps |
| Video Code Rate | Fixed code rate,variable code rate(Main stream code:160Kbps-4000kbps) |
| Video Type | Composited stream/video stream |
| Audio Standard | G.711u / 64Kbps |
| Network Function | |
| Protocol | TCP/IP,UDP,HTTP,HTTPS,DHCP,RTSP,DDNS,NTP,PPPOE,UPNP,SMTP |
| Connection Protocol | ONVIF,GB28181(Option) |
| Preview Video Quantity | 3 pcs |
| Security Mode | Authorized user name and password, HTTPS with password, AES connecting with password, RTSP verification |
| Motion Detection | Set detection area, can set multi-level sensitivity |
| Privacy Mask Alarm | Support 1 area setting |
| Privacy Mask | Support 4 area privacy mask |
| Schedule Linkage | Capture, email |
| Equipment Anomaly Inspection |
Support network broken alarm, IP conflict alarm, illegal visiting alarm |
| Character Overlay(OSD) | Title,time and date overlay, multi-line OSD, OSD color is optional |
| Port | |
| Network Port | RJ45 10M/100M network self-adjustable |
| Audio | MIC Input/ Output |
| General | |
| Power Supply | DC12V /POE Option |
| Size | 93.85(W)*89.52(H)*194.04(L)mm |
| Working Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Working Humidity | 0%~90% |

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- IP Camera PCB board
- IP Camera board
- CCTV IP Camera PCB Board CCTV Network Camera Module OEM Manufacturer CCTV Spare Parts Ingenic T31n
Related Categories
Hot Searches
More