2MP CCTV Surveillance Waterproof Vandalproof Outdoor Security IP Metal Dome Camera From OEM IP Camera Manufacturer
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Technology: | Starlight& True WDR |
| Style: | Vandalproof Dome Camera |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Address
Building 2, Long Bi Industrial Zone, Ban Tian, Long Gang District, Shenzhen, China, Hong ...
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CIF
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- SE-WH2HVD55A
- Type
- H.265 IP Camera
- Sensor
- 1/2.8" Sony Starvis CMOS
- HDMI Format
- 1080P
- Horizontal Resolution
- 1920X 1080
- Kind
- 2.7-13.5mm Motorized Lens
- Certification
- CE, FCC, CCC, RoHS, EMI/EMC, ISO9001: 2000
- Feature
- Waterproof / Weatherproof, High Definition
- Effective Distance
- ≧30m
- Sensor Size
- 1/2.8" Sony Starvis CMOS
- Remote Control
- Vms, APP, Ie, Safari, Firefox etc.
- Resolution
- 2 Megapixels, 1080P
- Functions
- Reset, TF Card Slot, Alarm, Audio, RS485
- OEM&ODM
- Yes
- Logo Silkscreen
- MOQ 50PCS for Free
- Intelligent Analysis
- Support
- Transport Package
- Paper Carton
- Specification
- Aluminium alloy
- Trademark
- SECUMATE, OEM, ODM
- Origin
- Shenzhen, China
- HS Code
- 8525801390
- Production Capacity
- 20000 Pieces/Year
Product Description
2MP H.265 IP Ultra Starlight&TWDR Vandalproof Dome Camera
MODEL: SE-WFSHVD55A
Product Feature:
•1/2.8" SONY Starvis Megapixel CMOS
•Resolution- 1920x1080, 2 Megapixels
•2.8-12mm Motorized lens
•True Day & Night (IR Cut Removable),
•ONVIF Profile s, Slink
•Ultra Starlight, True WDR, 3DNR
•TF Card Slot, Reset button, Audio input/output, Alarm input/Output, RS485
•Support WEB, VMS, P2P APP connection
•Motion Detection and Privacy Masking
•DC12V, PoE
MODEL: SE-WFSHVD55A
Product Feature:
•1/2.8" SONY Starvis Megapixel CMOS
•Resolution- 1920x1080, 2 Megapixels
•2.8-12mm Motorized lens
•True Day & Night (IR Cut Removable),
•ONVIF Profile s, Slink
•Ultra Starlight, True WDR, 3DNR
•TF Card Slot, Reset button, Audio input/output, Alarm input/Output, RS485
•Support WEB, VMS, P2P APP connection
•Motion Detection and Privacy Masking
•DC12V, PoE
| CAMERA | |
| Image sensor | 1/2.8" SONY Starvis CMOS |
| Min.illumination | Color 0.02Lux, B/W 0.002Lux |
| IR distance | / |
| Electronic shutter | Auto/ Manual(1/25~1/10000), FLK |
| Day/ Night | ICR switch, Auto, Color, B/W, ext |
| Lens | C/CS mount |
| S/N ratio | ≥50db (AGC OFF) |
| Video Output | PAL/NTSC adjustable |
| WDR | WDR(Off/Low/Middle/High) |
| Smart IR control | Auto/ Manual/Off |
| 3DNR | Off/ Low/ Middle/ High/ Higher |
| Defog | Off/ Low/ Middle/ High |
| Mirror | Off/ Horizontal/ Vertical/ 180º rotation/ Corridor mode(90º rotation, 270º rotation) |
| Slow Shutter | Off/On |
| Exposure control | Auto/ Manual |
| Image setting | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, Hue |
| AUDIO/VIDEO ENCODING | |
| Video compression | H.265/ H.264/ MJPEG |
| H.265 Encoding | Main Profile |
| H.264 Encoding | BaseLine / Main Profile / High Profile |
| Encoding features | NTSC: Main stream: 1920×1080@30fps, Sub-stream: D1@30fps PAL: Main stream: 1920×1080@25fps, Sub-stream: D1@25fps |
| Max. Resolution | 1920X1080 |
| Video bit rate | Constant bit rate, variable bit rate (16kbps~8000kbps) |
| Video type | Complex stream/ Video stream |
| Audio compression | G.711u |
| Audio bit rate | 64Kbps |
| Audio control | Support input/ output volume gain control |
| ROI | Support 4 zones, multi-stage level |
| NETWORK | |
| Network protocol | TCP/IP, UDP, HTTP, DHCP, RTSP, DDNS, NTP, PPPoE, UPnP, SMTP, FTP |
| Access protocol | ONVIF Profile S, Slink |
| Browser | Support IE, Chrome, Firefox, Safari |
| User permission | User add/ modify/ delete, permission management |
| Safe mode | Authorized user name and password, HTTPS encryption, AES link encryption, RTSP verification |
| Motion detection | Set detection zone, Multi-level sensitivity can be set |
| Tampering alarm | 1 zone |
| Privacy Mask | 4 zones |
| Intelligent analysis | Target Counting, Left/Loss, Area Detection, Line Crossing |
| Event linkage | Snapshot, TF card, FTP upload, Email, Alarm output |
| Multicast Function | Support |
| ANR | Support, match with NVR |
| Mobile surveillance | Support Apple, Android |
| Exception detection | Support network disconnected, IP conflict, illegal access alarm |
| OSD | Title, time and date overlay, multi-line OSD, OSD color optional |
| DST | Support |
| Snapshot | Support snapshot, snapshot resolution is encoding resolution |
| System update | Support remote update |
| INTERFACE | |
| Network Interface | RJ45 10M/100M network adaptive |
| Analog video output | 1CH 1.0Vp-p Composite video output |
| Audio | Line input/ output |
| Alarm input | 1CH input |
| Alarm output | 1CH output |
| Reset | Support |
| RS485 | Support |
| TF card | Support Max 128G, Micro SD(SDHC /SDXC) card local-storage |
| GENERAL | |
| Operating temperature | -30°C ~ 60°C |
| Operating humidity | 0%---90% |
| Protection grade | / |
| Power supply | DC12V /PoE |
| Power consumption (max) | <8W |
| Dimensions(mm) | 147.8(L)*80.67(W)*70.99(H)mm |
| Weight/PCS(g) | 1.2KG |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Project Network Camera
- 2MP Project Network Camera
- 2MP CCTV Surveillance Waterproof Vandalproof Outdoor Security IP Metal Dome Camera From OEM IP Camera Manufacturer
Related Categories
Hot Searches
- China Camera Factories
- Cctv Camera Surveillance Factories
- Cctv Video Camera Factories
- Video Surveillance Camera Factories
- Cctv Surveillance Ip Camera
- CMOS Ip Camera Surveillance
- Surveillance Dome Security Cctv Camera
- Infrared Ip Camera Surveillance
- Wireless Ip Camera Surveillance
- Top 10 Camera
- Camera Trends
- CCTV Surveillance Bulkbuy
More